Total verb forms: 53
Imperatives and participles
Presens particip invalidiserande
Presens particip invalidiserad
Presens particip invalidiserat
Type jag du han/hon/den/det vi ni de
Presens invalidiserar invalidiserar invalidiserar invalidiserar invalidiserar invalidiserar
Preteritum invalidiserade invalidiserade invalidiserade invalidiserade invalidiserade invalidiserade
Futurum ska invalidisera ska invalidisera ska invalidisera ska invalidisera ska invalidisera ska invalidisera
Konditionalis I skulle invalidisera skulle invalidisera skulle invalidisera skulle invalidisera skulle invalidisera skulle invalidisera
Perfekt har invalidiserat har invalidiserat har invalidiserat har invalidiserat har invalidiserat har invalidiserat
Pluskvamperfekt hade invalidiserat hade invalidiserat hade invalidiserat hade invalidiserat hade invalidiserat hade invalidiserat
Futurum exaktum ska ha invalidiserat ska ha invalidiserat ska ha invalidiserat ska ha invalidiserat ska ha invalidiserat ska ha invalidiserat
Konditionalis II skulle ha invalidiserat skulle ha invalidiserat skulle ha invalidiserat skulle ha invalidiserat skulle ha invalidiserat skulle ha invalidiserat
Imperativ - invalidisera - - invalidisera -

Verbs similar to invalidisera

Conjugated verbs before and after invalidisera

« invalidisera »